Jak vznikla podprsenka? Nosíte správnou velikost?

Jak vznikla podprsenka? Nosíte správnou velikost?

Kategorie: Dámské spodní prádlo

Kdo vynalezl podprsenku? Samozřejmě, že žena. Pouze ty totiž znaly nepohodlnost předchůdce podprsenky – korzetu. Nejen, že byl nepohodlný, ale bylo nemožné si ho obléknout a svléknout bez pomoci druhé osoby, nedalo se v něm pořádně dýchat či ohnout atd. Proto jistá Marie Phelps Jacob se svou služebnou vymyslely něco, co by se s trochou fantazie mohlo nazývat moderní podprsenka.

Jednoduše vzaly dva kapesníky, které si Mary uvázala kolem prsou a kolem těla je upevnila růžovými stuhami. Tak se Mary vydala na ples, na kterém sklidila jak potlesk tak i opovržení. Ale ženám, kterým se nápad zalíbil, žádaly Mary, aby jim také něco takového ušila.

nepohodlný korzet; zdroj: Meredith P./flickr.com

Mary jistě nebyla první, koho něco podobného napadlo, ale byla první kdo si nechal tento nápad v roce 1914 patentovat. Tím se zapsala do historie a tento vynález je připisován právě ji.

Jak vybrat správnou velikost?

Můžete se změřit. Postupujte tak, že si nejprve změříte obvod hrudníku pod prsy. Měření musí probíhat ve výdechu a opravdu hodně pevně. Poté změříte obvod přes ňadra v nejširším místě. Obě hodnoty si zapište a nahlédněte do tabulky, kterou najdete např. zde: tabulka velikostí.

Ale zda je to ta pravá podprsenka pro vás, můžete zjistit na první pohled. Musí platit následující pravidla:

  1. Obvod je vodorovný.
  2. Nesmí být možné strčit prst pod kostici. Pokud se vám to podaří je to špatně.
  3. Přední část spojující košíčky, by měla přiléhat k hrudní kosti.
  4. Zvedněte ruce nahoru. Pokud se vaše podprsenka ani nehnula (nevykoukla vám prsa zespodu) je to v pořádku.
dobře padnoucí podprsenka; zdroj: werso.cz

5. Ramínka se nesmí zařezávat, ale ani nesmí padat z ramenou. Ideálně byste pod ramínko měla strčit dva prsty. 6. Přechod prso-košíček by neměl být patrný (podprsenka by měla být jako vaše druhá kůže). 7. Jestli košíček odstává, zvolte menší. 8. Kostice lemuje prso po obvodu a směřuje do podpaží. 9. Pokud máte podprsenku oblečenou celý den a poté máte otlaky – neděste se. Je to v pořádku.

Úvodní obrázek: werso.cz

Štítky: podprsenky