Vánoční tip na cool dárek: Malai podpora a doplňky z kokosové kůže

Vánoční tip na cool dárek: Malai podpora a doplňky z kokosové kůže

Kategorie: Tašky a kabelky, Značkové oblečení

Sponzorované odkazy

Vánoce se nám nezadržitelně blíží. A vy už jistě nějaký ten dáreček máte. Nebo ne? Pokud stále přemýšlíte, co byste svým milovaným dali pod stromeček, máme pro vás cool tip na neotřelé a originální dárky. Je to podpora inovativního materiálu a módní doplňky značky Malai.

Zuzana Gombošová s designérem Susmithem a týmem v Indii, kde Malai materiál vzniklZuzana Gombošová s designérem Susmithem a týmem v Indii, kde Malai materiál vznikl

Proč zrovna toto? Protože kousky jsou vyráběny originálně a z neobvyklého materiálu. Malai je dítětem slovenské rodačky Zuzany Gombošové. Inovativní koncept Malai Studio pod jejíma rukama vznikl během jejích studií oděvního designu. Zuzana se nebála rozbořit zajeté stereotypy a pustila se novou cestou. Tak vznikl Malai, tedy moderní a 100% přírodní materiál, který připomíná kůži nebo impregnovaný papír.

Eko a udržitelně

Filozofie Malai Studia spojuje ekologii, design, udržitelný přístup a ochranu životního prostředí. To celé ještě v kombinaci s nejaktuálnějšími módními trendy a vysokou originalitou.

A vy můžete tento jedinečný projekt podpořit prostřednictvím crowdfundingové kampaně na serveru HitHit.cz, kde jsou k mání nejen tyto originální kousky z výjimečného materiálu, ale i další stylovky.

Malai je, když…

Malai je zcela unikátní svým složením, vlastnostmi a vzhledem. Představuje veganské řešení v módním průmyslu, který patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Má však využití i v dalších segmentech. Hlavní složkou materiálu Malai, který se vyrábí v jihozápadní Indii, je bakteriální celulóza pěstovaná na vodě ze zralých hnědých kokosů.

Bakteriální celulóza je nejčistším zdrojem celulózy na zemi, získává se bez použití jakýchkoliv chemikálií. Voda z kokosů je odpadem v místních továrnách na zpracování kokosů. Malá jednotka denně vylije do svého okolí až 4000 litrů této vody, která následně kvasí a okyseluje půdu. Využití této vody pro výrobu inovativního materiálu je tedy také benefitem pro místní prostředí.

Alternativní materiál

Malai je veganskou alternativou ke klasické kůži. Produkce klasické kůže totiž výrazně znečišťuje životní prostředí, a to na mnoha úrovních. Při činění kůží je používáno více než 400 druhů chemikálií a výrazná je i související produkce odpadů. Nejčastěji používanými alternativami ke klasické kůži jsou plasty PU a PVC – tyto materiály se však obtížně recyklují a navíc zamořují vzduch volnými částicemi.

Řešením může být právě Malai. Je 100% rozložitelný v přírodě a plně kompostovatelný – v kompostu se rozloží do 90 dní. Žádná ze surovin použitých k výrobě není na bázi ropy nebo jejích derivátů. K barvení se používají přírodní rostlinná barviva bez použití silných chemikálií. Všechny ingredience pocházejí z Indie, na výrobě se podílí místní obyvatelstvo. Výrobní procesy jsou kompletně ekologické, 90 % vody použité k výrobě je recyklováno. Materiál při svém vzniku neprodukuje znečištění a má velmi nízkou energetickou stopu.

Zuzana Gombošová začala s bakteriální celulózou experimentovat v průběhu studií na londýnské univerzitě Central Saint Martins. Ve spolupráci s indickým produktovým designérem Susmithem se původní výzkumný projekt rozrůstá v prodeje schopnou obchodní síť.

Již dva roky

Na trh byl Malai uveden v říjnu 2017. O dva roky později je na prahu další expanze, kterou lze podpořit skrz portál Hithi. Ten propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit. Na přispěvatele čekají atraktivní odměny jako například Malai náramek, peněženka, sandály, kousek z limitované kolekce, personalizovaná kabelka nebo pobyt v místě výroby.

A co je náplní kampaně na Hithit?

Cílem je nashromáždit částku v hodnotě 382 950 Kč. Tato suma je určena na výzkum a rozvoj stávající výrobní jednotky v oblasti kapacity a mechanizace. Konkrétně se jedná o zdroje na nákup sušičky, hydraulického presu, kalandrovacího lisu a materiálu pro výzkum a vývoj, jež by měl zajistit širší možnosti využití tohoto biologického materiálu.

Zdroj foto: Malai

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazyŠtítky: Malai, Zuzana Gombošová, Indie, módní doplňky, kokosová kůže, kabelky, peněženky, tašky, sandály, náramky,